pondelok 28. októbra 2013

Čo nám pomôže prežiť zimu?

Aktuálne je nádherné počasie. Príjemná teplota, slniečko a žiadny sneh. Všetci však vieme, že u nás na Slovensku, čoskoro príde zima.  či sa nám to páči alebo nie, prispôsobíme sa...

Prispôsobiť zime sa môžeme viacerými spôsobmi: 
  • dáme si prezuť pneumatiky z letných na zimné (odporúča sa hlavne, keď teplota klesne pod 7 stupňov Celzia)
  • zo skríň vyberieme zimnú obuv a zimnú bundu
  • schováme bicykel a vyberieme sánky
  • kúpime si piecku, krb, uhlie, brikety alebo napílime drevo
  • skontrolujeme zásobu náradia na zimu: hlavne lopaty
Myslím, že z náradia najviac oceníme práve lopatu. Tú budeme potrebovať pri odhadzovaní snehu pred domom, pred garážou, z auta, ....


pondelok 14. októbra 2013

Staviame dom - ELEKTRIKA

Múry domu sú už hotové, dokonca aj strecha a okná. Prvá časť stavby hotová, vydýchnete si. Avšak, pred Vami ešte kopec práce pred vytúženým bývaním v novom domčeku.
Narad prichádzajú práce v interiéri a veľmi dôležité- voda a ELEKTRIKA.
Staviať svojpomocne dom je podľa mňa veľmi odvážne, sama by som sa dotoho nikdy nepustila. Sú však šikovní ľúdia, ktorý to jednoducho vedia. Zavolajú na pomoc rodinu, či kamarátov a stavia sa.
Čo však, keď ste v štádiu, kedy už treba zapojiť elektriku a rozvody. To už je odbornejšie. Samozrejme odporúčam odborníka, tu sa neplatí šetriť! Chápete, je lepšie problémom predchádzať, ako ich potom riešiť (pri nejakom elektrickom skrate, keď začne horieť dom).
Nech už ste akokoľvek šikovný, zavolajte si elektrikára-profesionálneho odborníka. Možno nejakćh poznáte alebo nájdete na internete. V každom prípade budete používať elektrikárske náradie.

Základné pojmy elektrických inštalácií vychádzajú z medzinárodného elektrotechnického slovníka (STN 33 0050–826):
Elektrická inštalácia (budovy) – zostava vzájomne spolupracujúcich elektrických zariadení s koordinovanými vlastnosťami, ktoré slúžia na plnenie jedného alebo niekoľkých určených cieľov.
Elektrické zariadenie – akéko ľ vek zariadenie, ktoré sa používa na výrobu, premenu, prenos, distribúciu alebo využitie elektri ckej energie, ako sú stro- je, transformátory, prístroje, meracie prístroje, o chranné prístroje, zariadenie na elektrické rozvody, spotrebiče.
Hlavné domové vedenie (HDV) za č ína v prípojkovej skrini (HDS) a končí pri odbočke k poslednému elektromeru na najvyššom podlaží. H DS sa obyčajne istí poistkami v prípojkovej skrini.
Zapojenie elektromerov – budovách sa elektromerové rozvádzače príp. jadrá majú umiestniť na chodbe. Osádzajú sa vo zvislej polohe, na mieste prístupnom a chránenom pred mechanickým poškodením a pred vonkajšími vplyvmi. Musia sa montovať tak, aby k nim nebol prístup odzadu bez porušenia plomb. Majú ma ť krytie aspo ň IP 20. Stredy okienok elektromerov majú by ť vo výške asi 150 až 170 cm od po- dlahy. V odôvodnených prípadoch môžu by ť stredy okienok elektromerov vo výške 70 až 170 cm nad podlahou. Pred elektromerový m rozvádza č om (jadrom) musí byť voľný priestor aspoň 80 cm s rovnou podlahou.

Elektrikárske náradie

Elektrikárske náradie alebo náradie pre elektrikárov. Určenie používateľa je myslí vystížné. Avšak, elektrikárske náradie nepoužívajú iba špecializovaní elektrikári, ale aj domáci majstri.
Musíme uznať, nie je to vždy najbezpečnejšie, ale predsa sa nájdu šikovní muži (niekde možno aj ženy), ktorí rozumejú práci s elektrikou.

Medzi elektrikárske náradie patrí napr. odstraňovač izolácie drôtov, kliešte, skúšačky, napäťové sondy, nožnice na káble, krimpovacie kliešte a súpravy, odizolovacie kliešte, ...

Čo je vlastne elektrika a čo robí elektrikár? Bežný človek vie, že elektrika svieti a kope. Preto, keď potrebujeme pomoc s elektrikou, voláme odborníka. Najčastejšie je to pri stavbe nového domu alebo prerábke kuchyne, kúpelne, ...Elektrikár pracuje s káblami, rozvodmi a iným náradím.
Elektrika je prístroj na výrobu statisckej elektriny.